Tenis: Adrian Ungur a câștigat finala de dublu la turneul challenger de la Casablanca

Tenismanul român Adrian Ungur și lituanianul Laurynas Grigelis au câștigat proba de dublu din cadrul turneului challenger de la Casablanca (Maroc), dotat cu premii totale de 42.500 euro, vineri, după ce au dispus în finală cu 3-6, 6-2, 10-5 de italienii Flavio Cipolla și Alessandro Motti, capi de serie nr. 4.

Ungur și Grigelis, premiați cu 2.650 euro și 80 de puncte ATP, au trecut în runda inaugurală de italienii Riccardo Ghedin/Claudio Grassi (N. 3), cu 6-2, 6-1, în sferturi i-au eliminat pe spaniolii Daniel Gimeno-Traver/Ruben Ramirez-Hidalgo, cu 6-2, 6-4, iar în semifinale au dispus de favoriții nr. 2, Fabrice Martin (Franța)/Purav Raja (India), cu 6-4, 6-7 (9), 10-4.

Tenismanul român s-a oprit în sferturile probei de simplu, unde era al treilea favorit, dar în primul tur l-a învins chiar pe partenerul său de dublu, Grigelis, cu 7-6 (2), 6-3.

AGERPRES 


populare
astăzi

1 Hopa, ce avem noi aici, nea Ilie?

2 „Dacă pierde puterea, va fi spânzurat de un stâlp de iluminat”

3 Așa o fi? / Să-i credem pe ruși?

4 VIDEO 397 km de autostradă de la București la Pașcani pe Autostrada Moldovei?

5 Italia plătește noi milioane pentru iahtul confiscat de la oligarhul Melnicenko