Tenis: Alexander Zverev l-a învins pe Roger Federer şi va juca finala Turneului Campionilor

Tenismanul german Alexander Zverev l-a învins sâmbătă pe elveţianul Roger Federer în două seturi, 7-5, 7-6 (7-5), şi va juca finala Turneului Campionilor, ATP Finals, care se desfăşoară la Londra.

Zverev, locul 5 mondial, reuşeşte prima sa finală la Turneul Campionilor, la a doua participare. Federer (5 ATP), care a câştigat de şase ori această competiţie, s-a oprit în semifinale, la fel ca anul trecut, când a fost învins de belgianul David Goffin

Cealaltă semifinală îi va opune pe sârbul Novak Djokovic, liderul mondial, şi sud-africanul Kevin Anderson (6 ATP).
AGERPRES (editor: Mircea Lazaroniu, editor online: Daniela Juncu)