Tenis: Alexandra Dulgheru, calificată în sferturi la Vancouver (ITF)

Jucătoarea română de tenis Alexandra Dulgheru s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale turneului ITF de la Vancouver (Canada), dotat cu premii totale de 100.000 de dolari, după 7-5, 7-6 (7) cu brazilianca Beatriz Haddad Maia.

Dulgheru (29 ani, 148 WTA) a trecut de jucătoarea sud-americană (22 ani, 116 WTA), cap de serie numărul opt, după două ore şi 9 minute.

Haddad Maia a avut 4-2 în primul set, dar apoi Dulgheru a reuşit trei ghemuri la rând şi s-a impus în cele din urmă cu 7-5. În setul secund, românca a condus cu 4-1 şi 5-2, a fost egalată, iar apoi setul a ajuns în tiebreak. Haddad Maia a condus cu 6-1, dar Alexandra a salvat cinci mingi de set, reuşind şase puncte consecutive, iar apoi a încheiat cu 9-7.

Dulgheru a mai învins-o pe Haddad Maia, cu 6-4, 6-2, în 2014, în primul tur la Campinas (Brazilia, 25.000 dolari).

În sferturi, Dulgheru o va înfrunta pe japoneza Misaki Doi (27 ani, 240 WTA), pe care a întrecut-o în 2015, la Roma, în primul tur, cu 6-7 (2), 6-3, 6-3.
AGERPRES (editor: Mihai Ţenea, editor online: Daniela Juncu)

5 Eduard Hellvig, atac dur la medicul Cîrstoiu: „Când spectacolul începe să fie fluierat, își iau trusa de machiaj și își văd de drum”