Tenis: Americanca Sloane Stephens (Nr. 4), eliminată din primul tur la Wimbledon

Jucătoarea americană de tenis Sloane Stephens, cap de serie 4, campioana de la US Open, a fost eliminată încă din primul tur al turneului pe iarbă de la Wimbledon, al treilea Grand Slam al anului, după ce a fost învinsă luni de croata Donna Vekic cu 6-1, 6-3.

Stephens, care nu a jucat niciun turneu pe iarbă înainte de Wimbledon, a jucat finala la Roland Garros, unde a pierdut în faţa româncei Simona Halep.

După eliminarea lui Stephens, daneza Caroline Wozniacki, campioana de la Australian Open, rămâne singura jucătoare care o poate detrona pe Simona Halep de pe locul I mondial. Daneza e obligată să ajungă în finală la Wimbledon pentru a o putea depăşi pe Halep, iar dacă Simona ajunge în semifinale, atunci daneza va trebui să ia titlul, precizează site-ul WTA. Wozniacki a fost numărul unu WTA anul acesta timp de patru săptămâni, după victoria de la Melbourne.
AGERPRES/(autor: Teodor Ciobanu, editor Adrian Drăguţ, editor online: Simona Aruştei)


populare
astăzi

1 Da, este Trump la Moscova. Este de amintit ce-a făcut după ce s-a întors de acolo...

2 Cum a reușit Iranul să lovească unde americanii păreau invincibili. Adevărul incomod pentru Trump: „Asta arată o evaluare greșită”

3 O diplomată aflată la post în Emiratele Arabe Unite critică Parlamentul pentru că a permis SUA să folosească baza Kogălniceanu

4 Iranul dă șah economiei mondiale, dar americanii mai au o carte de jucat. Expert: „E o armă teribilă”

5 Atac devastator în apele irakiene / Două petroliere străine incendiate, un membru al echipajului ucis și 38 de oameni salvați