Tenis: Ana Bogdan a câștigat turneul ITF de la Grado (Italia)

Jucătoarea română de tenis Ana Bogdan a câștigat turneul ITF de la Grado (Italia), dotat cu premii totale de 25.000 de dolari, duminică, după ce a învins-o în finală pe suedeza Susanne Celik, cu 2-6, 6-2, 7-6 (1).

Bogdan (23 ani, 164 WTA), a patra favorită a turneului, a obținut victoria la capătul unui meci care a durat două ore și 32 de minute.

Românca o mai învinsese o dată pe Celik (21 ani, 229 WTA), în 2013, în optimile unui turneu futures de 10.000 de dolari din Antalya, cu 6-3, 7-6 (7).

Ana Bogdan și-a trecut în palmares al patrulea titlu ITF de 25.000 de dolari, după cele trei de anul trecut, câștigate la Mamaia, Sofia și Bath (Marea Britanie).

AGERPRES (editor: Mihai Țenea, editor online: Adrian Dădârlat)


populare
astăzi

1 VIDEO Ne arestează dacă dăm așa ceva?

2 VIDEO Noi imagini din liniștitul Dubai...

3 De citit... / Câte secrete ca ăsta o mai avea Rusia în lume?

4 Stăpâni pe asfalt. Motivul nescris pentru care curțile românilor rămân goale, iar străzile pline

5 Tensiuni între armata iraniană și Gardienii Revoluției. Dezertări în rândul trupelor pe fondul deficitului sever de provizii și muniții