Tenis: Ana Bogdan a ratat calificarea în finala turneului WTA 125 de la Paris

Jucătoarea română de tenis Ana Bogdan a fost învinsă de brazilianca Beatriz Haddad Maia, cu 5-7, 6-3, 6-1, sâmbătă, în semifinalele turneului WTA 125 de la Paris, Trophee Lagardere, dotat cu premii totale de 92.742 de euro.

Ana Bogdan (29 ani, 95 WTA) s-a înclinat după două ore şi 21 de minute în faţa favoritei numărul trei (25 ani, 52 WTA).

Românca a reuşit să câştige primul set, unul disputat, dar Haddad Maia a dominat celelalte două acte, reuşind calificarea în finală.

Haddad Maia are acum 2-1 în meciurile directe, după ce s-a impus în 2017, cu 6-3, 6-1, în calificări la Cincinnati. Victoria româncei s-a înregistrat în 2013, în optimi la Antalya, când brazilianca a abandonat la 2-1 pentru Bogdan.

Ana Bogdan s-a ales cu un cec de 4.838 de euro şi 57 de puncte WTA.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Irina Giurgiu)

5 Eduard Hellvig, atac dur la medicul Cîrstoiu: „Când spectacolul începe să fie fluierat, își iau trusa de machiaj și își văd de drum”