Tenis: Ana Bogdan, calificată în semifinalele turneului WTA 125 de la Paris

Jucătoarea română de tenis Ana Bogdan s-a calificat, vineri, în semifinalele turneului WTA 125 de la Paris, Trophee Lagardere, dotat cu premii totale de 92.742 de euro, după ce a învins-o pe poloneza Magdalena Frech, cu 6-2, 6-4.

Ana Bogdan (29 ani, 95 WTA) a obţinut o victorie destul de clară, într-o oră şi 33 de minute, după ce a avut 5-1 în setul secund. Românca a avut dificultăţi în a tranşa victoria, permiţând polonezei să câştige trei ghemuri consecutive.

Ana Bogdan a învins-o pe Frech (24 ani, 87 WTA) şi în singura lor confruntare anterioară, în 2018, în calificări la Montreal, cu 6-3, 4-1 (abandon Frech).

Frech este a doua poloneză învinsă de Ana la turneul parizian, după ce în sferturi a trecut de Magda Linette, a doua favorită, cu 7-6 (4), 6-0.

Ana Bogdan şi-a asigurat un cec de 4.838 de euro şi 57 de puncte WTA.

În penultimul act, românca va înfrunta învingătoarea dintre brazilianca Beatriz Haddad Maia, a treia favorită, şi franţuzoaica Elsa Jacquemot.
AGERPRES (AS-autor: Mihai Ţenea, editor: Mihai Dragomir, editor online: Ada Vîlceanu)


populare
astăzi

1 E paranoia la Kremlin / Se pregătește debarcarea lui Putin?

2 „Doamna care dijmuia banii copiilor bolnavi de cancer” / Olguța Vasilescu, atac dement la adresa Oanei Gheorghiu

3 Imaginile furtunii din Constanța au devenit virale pe internet. Dacă vezi așa ceva „fugi sau scoți telefonul?”, întreabă un internaut

4 Ce au mâncat liderii NATO la Summitul B9. Mark Rutte a refuzat un preparat celebru

5 Adevărul despre cea mai fatală femeie a începutului de secol XX. Olandeza care a devenit ultima mare curtezană a Europei și prețul succesului