Tenis: Ana Bogdan, învinsă în ultimul tur al calificărilor la Madrid (WTA)

Jucătoarea română de tenis Ana Bogdan a fost învinsă de Kristyna Pliskova (Cehia) cu 3-6, 7-5, 6-2, sâmbătă, în ultima rundă a calificărilor pentru accederea pe tabloul principal de simplu al turneului WTA de la Madrid, dotat cu premii totale de 6.685.828 euro.

Ana Bogdan (25 ani, 67 WTA) a pierdut şi a patra sa confruntare cu Kristyna Pliskova (26 ani, 74 WTA), după două ore şi un minute de joc.

Bogdan va fi premiată cu un cec de 4.775 euro şi 20 de puncte WTA.

Patru românce se află pe tabloul principal de simplu: Simona Halep, numărul unu mondial, o va înfrunta pe rusoaica Ekaterina Makarova în prima rundă, Sorana Cîrstea o va întâlni pe Katerina Siniakova (Cehia), Irina Begu o va avea ca adversară pe letona Jelena Ostapenko, a cincea favorită, iar Mihaela Buzărnescu va primi replica rusoaicei Maria Şarapova.

La dublu, Simona Halep face pereche cu Irina Begu şi vor juca în primul tur cu cuplul Nicole Melichar (SUA)/Kveta Peschke (Cehia), Mihaela Buzărnescu va evolua alături de franţuzoaica Alize Cornet, primele adversare fiind Andreja Klepac (Slovenia)/María Jose Martinez Sanchez (Spania/N. 7), iar Sorana Cîrstea o va avea ca parteneră pe Sara Sorribes Tormo (Spania), ele având adversare de top, Julia Goerges (Germania) şi Karolina Pliskova (Cehia). AGERPRES (editor: Mihai Ţenea, editor online: Daniela Juncu)


populare
astăzi

1 Noi amănunte despre tentativa de lovitură de stat din China / Lui Xi Jinping i-ar fi trecut glonțul pe la urechi la propriu!

2 Așa o fi, să-i credem? / În drumul spre OCDE, România abrogă temporar un articol controversat din Codul fiscal

3 Stiglitz / Noua eră a imperiului american nu se va încheia bine nici pentru SUA, nici pentru restul lumii

4 Avram Iancu le cere românilor să-i doneze bani pentru a-și cumpăra o mașină nouă: „Cel mai ieftin model este 19.500 euro”

5 Cine este Sorin Cîrstea, generalul numit de Nicușor Dan consilier de stat și secretar al CSAT