Tenis: Ana Bogdan, prima jucătoare română calificată în sferturile de finală la BRD Bucharest Open

Tenis: Ana Bogdan, prima jucătoare română calificată în sferturile de finală la BRD Bucharest Open

Ana Bogdan (108 WTA) a devenit prima jucătoare română calificată în sferturile de finală ale probei de simplu din cadrul turneului de tenis BRD Bucharest Open după ce a învins-o, miercuri, pe Cagla Buyukakcay (165 WTA) din Turcia cu scorul de 6-4, 7-5.

Bogdan, care în turul 1 a trecut de Sorana Cîrstea, a avut nevoie de 2 ore și 5 minute pentru a ajunge în sferturile de finală ale competiției găzduită de Arenele BNR. Ea reușit să se impună în ciuda faptului că în setul doi s-a accidentat la genunchiul drept, având nevoie de intervenția medicului.

Pentru calificarea în sferturile de finală, numărul 108 mondial va primi 5.900 de dolari și 60 de puncte WTA. Ea o va întâlni în turul următor pe învingătoarea din partida Anastasija Sevastova (Letonia, nr. 1) — Danka Kovinic (Muntenegru).

AGERPRES (editor: Marius Țone, editor online: Simona Aruștei)


populare
astăzi

1 Adevărații șefi ai României, la ei e cheia...

2 O informație care dă de gândit...

3 VIDEO „Taci dracu' din gură, ești altă generație, nu vă suport” / Claudiu Bleonț și-a umilit fetița pe scenă

4 VIDEO Nicușor Dan a luat-o razna? Serie de gafe la dezbaterea de la TVR

5 Aceste lucruri se petrec în „curata” Germanie... La Amsterdam, unde abia poți respira pe anumite străzi din cauza „ierbii”, cum o fi?