Tenis: Ana Bogdan s-a oprit în sferturile turneului WTA de la Limoges

Jucătoarea română de tenis Ana Bogdan, a patra favorită, a fost învinsă de rusoaica Evghenia Rodina, cap de serie numărul 7, cu 6-3, 6-4, vineri, în sferturile de finală ale turneului WTA de la Limoges (Franţa), dotat cu premii totale de 125.000 de dolari.

Bogdan (25 ani, 71 WTA) s-a înclinat după o oră şi 26 de minute în faţa unei adversare de 29 de ani, care ocupă locul 88 în clasamentul mondial.

Rodina a mai învins-o pe Bogdan cu 6-1, 7-5, în 2009, la Westende (Belgia), în optimile unui turneu ITF.

Ana Bogdan va primi un cec de 3.226 euro şi 29 de puncte WTA.

Sâmbătă, în semifinalele probei de dublu, Mihaela Buzărnescu şi Monica Niculescu, principalele favorite, vor întâlni perechea Veronika Kudermetova (Rusia)/Galina Voskoboeva (Kazahstan).
AGERPRES (editor: Mihai Ţenea, editor online: Simona Aruştei)


populare
astăzi

1 Noua Eră / O poveste care dă fiori despre ce va să vină...

2 Barack Obama a declarat că extratereștrii sunt reali și a dat informații despre Zona 51

3 Jaful spectaculos pe care nimeni nu l-a observat timp de trei zile. Hoții care au fugit cu peste 100 milioane de euro nu au fost prinși

4 A fost prins criminalul lui Gheorghe Chindriș. Detalii șocante din anchetă: victima, lovită în cap cu un calorifer electric

5 Mafioți ucraineni au folosit identitatea unei judecătoare a CCR pentru a fura o firmă din România. „Am formulat plângere penală”