Tenis: Ana Bogdan s-a oprit în turul al doilea la Wimbledon

Jucătoarea română de tenis Ana Bogdan a fost învinsă de Caroline Garcia (Franța), cap de serie numărul 21, cu 6-4, 6-3, miercuri, în runda a doua a turneului pe iarbă de la Wimbledon, al treilea de Mare Șlem al anului.

Garcia (23 ani, 22 WTA) s-a impus într-o oră și 21 de minute în fața unei jucătoare (24 ani, 115 WTA) intrate în premieră direct pe tabloul principal al unui turneu de Mare Șlem. Ana Bogdan și-a egalat cea mai bună performanță la un Grand Slam, realizată anul trecut, la US Open (turul al doilea).

Ana Bogdan va primi un cec de 57.000 de lire sterline și 70 de puncte WTA pentru participare.

Tot miercuri, în turul al doilea, Irina Begu a fost învinsă de croata Ana Konjuh cu 7-6 (3), 2-6, 6-3.

România mai are două jucătoare în turul secund, Simona Halep, a doua favorită, și Sorana Cîrstea.

AGERPRES (editor: Mihai Țenea, editor online: Daniela Juncu)


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas

4 VIDEO Cutremure violente în Venezuela, primele estimări vorbeau de peste 100.000 de morți

5 Alegeri anticipate în România: Fostul judecător CCR Petre Lăzăroiu explică mecanismul dizolvării Parlamentului