Tenis: Ana Bogdan şi Gabriela Ruse, în sferturile probei de dublu la Monterrey (WTA)

Perechea alcătuită din jucătoarele române de tenis Ana Bogdan şi Elena Gabriela Ruse s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului WTA de la Monterrey (Mexic), dotat cu premii totale de 250.000 de dolari, după o victorie cu 0-6, 7-5, 10-4 în faţa cuplului Nao Hibino (Japonia)/Desirae Krawczyk (SUA).

Bogdan şi Ruse au obţinut victoria după o oră şi 11 minute în faţa favoritelor numărul patru.

Româncele au cedat primul set fără drept de apel (0-6), reuşind doar 10 puncte în cele 20 de minute. În setul secund, Hibino şi Krawczyk au condus cu 4-1, dar Bogdan şi Ruse au reuşit egalarea, 4-4, au salvat o minge de meci, la 4-5, iar apoi au reuşit să încline balanţa şi să se impună cu 7-5. În super tiebreak, româncele au controlat ostilităţile, câştigând cu 10-6.

Bogdan şi Ruse şi-au asigurat un cec de 1.820 de dolari şi 60 de puncte WTA, urmând să joace în sferturi abia vineri.

La simplu, favoritele s-au impus în meciurile jucate în optimi (turul al doilea):
Kirsten Flipkens (Belgia/N.6) - Dalila Jakupovic (Slovenia) 6-3, 6-3
Anastasia Pavliucenkova (Rusia/N.3) - Ivana Jorovic (Serbia) 6-0, 6-0
Magdalena Rybarikova (Slovacia/N.8) - Stefanie Voegele (Elveţia) 5-7, 6-2, 6-3
Sachia Vickery (SUA) - Nao Hibino (Japonia) 7-5, 5-7, 7-6 (7/5)
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Simona Aruştei)

1 Descoperire care dă de gândit în Brazilia...

2 O profesoară de Română care susține că „Luceafărul“ lui Eminescu este roman, greu de demis

3 VIDEO De azi se va circula pe 12 km noi din A0, permițând șoferilor o legătură pe autostradă în partea de sud a Capitalei între DN6, DN5 și DN4

4 „Dacă rămâneam cu el era vai de vieţişoara mea. Era un diavol frumos” / I-a fost amantă lui Florin Piersic timp de 9 ani

5 A început „detonarea” lui Piedone? A apărut o „personajă” nouă în peisaj...