Tenis: Anastasija Sevastova, prima finalistă a turneului BRD Bucharest Open

Tenis: Anastasija Sevastova, prima finalistă a turneului BRD Bucharest Open

Jucătoarea letonă de tenis Anastasija Sevastova, cap de serie numărul 7, s-a calificat în finala turneului BRD Bucharest Open (WTA), dotat cu premii totale de 226.750 dolari, după ce a dispus cu 6-3, 6-2 de germanca Laura Siegemund, a patra favorită, sâmbătă, la Arenele BNR din Capitală.

Sevastova (26 ani, 66 WTA) s-a impus într-o oră și 17 minute, răsturnând calculele hârtiei, având în vedere că Siegemund (28 ani) ocupă locul 43 în lume.

Baltica și-a asigurat un cec de 21.400 dolari și 180 puncte WTA.

Sevastova are în palmares un titlu WTA, cucerit în 2010, la Oeiras (Portugalia), și a mai jucat o finală anul acesta, pierdută la Mallorca în fața franțuzoaicei Caroline Garcia.

În ultimul act la București, Anastasija o va înfrunta duminică pe câștigătoarea dintre Simona Halep și americanca Vania King.

AGERPRES (editor: Mihai Țenea, editor online Andreea Lăzăroiu)


populare
astăzi

1 VIDEO Declarație de o lașitate absolută a ministrului PSD al Justiției despre porcăria făcută de „soldații partidului” la CCR

2 „Dacă, în deliberare, un judecător nu se prezintă, el este considerat demis automat” / Un profesor de drept aruncă bomba în curtea CCR

3 Asta înseamnă PSD, oameni buni...

4 „Băi, boschetarilor! Iar faceți manevre cu CCR-ul?” / Val de indignare pe contul de facebook al președintelui PSD, Sorin Grindeanu

5 Panică și răniți la bordul unui zbor Ryanair. Martorii spun că au văzut un avion de vânătoare venind din sens opus, care ar fi produs turbulenţe. „Am …