Tenis: Andreea Mitu a câștigat turneul futures de la Antalya

Jucătoarea română de tenis Andreea Cristina Mitu a câștigat, luni, turneul futures de la Antalya, dotat cu premii totale de 15.000 de dolari, după ce a dispus în finală de turcoaica Ayla Aksu cu 6-2, 6-3.

Mitu (25 ani, 238 WTA), principala favorită s-a impus într-o oră și 18 minute în ultimul act al unui turneu perturbat de ploaie în ultimele zile.

Aksu (20 de ani, aflată pe locul 350 în lume) o învinsese în semifinale pe Georgia Andreea Crăciun cu 7-6 (4), 6-3.

În semifinale, Mitu trecuse cu 6-2, 6-4 de altă reprezentantă a Turciei, Bașak Eraydin (22 ani, 347 WTA), a treia favorită.

Pentru Andreea Mitu (fost număr 68 mondial în 2015) a fost primul turneu jucat din noiembrie încoace.

AGERPRES (autor: Mihai Țenea, editor: Mihai Dragomir, editor online: Gabriela Badea)


populare
astăzi

1 Foarte interesante amănunte... / A început și la noi?

2 Acuzațiile lansate de fugarul Cristian Rizea împotriva unor cadre SRI au fost infirmate. Adevărul din spatele „generalului Pufi”

3 Cine se afla la bordul unui avion Iliușin Il-76 al guvernului Rusiei care a zburat din Iran la Moscova zilele trecute?

4 VIDEO „Inițial au spus da. Grindeanu greșește” / Un lider AUR dezvăluie unde a picat înțelegerea cu PSD

5 Economistul american care a prezis criza din 2008 avertizează: „urmează un șoc financiar și mai grav”