Tenis: Andreea Mitu, în semifinalele probei de dublu la Istanbul (WTA)

Perechea alcătuită din jucătoarea română de tenis Andreea Mitu și turcoaica Ipek Soylu s-a calificat, vineri, în semifinalele probei de dublu din cadrul turneului WTA de la Istanbul, dotat cu premii totale de 226.750 dolari, după victoria cu 6-2, 6-2 în fața cuplului rus Natela Dzalamidze/Veronika Kudermetova.

Mitu și Soylu au obținut victoria după doar 63 de minute, iar în penultimul act vor înfrunta cuplul japonez Nao Hibino/Kurumi Nara.

Perechea româno-turcă și-a asigurat un cec de 3.435 dolari și 110 puncte WTA.

Andreea Mitu a pierdut la simplu în faza optimilor de finală (la elvețianca Stefanie Voegele), după ce o eliminase pe a doua favorită, Yanina Wickmayer.

AGERPRES (autor: Mihai Țenea, editor: Mircea Lazaroniu, editor online: Gabriela Badea)


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

3 Atacul iranian devastator asupra bazei navale americane din Bahrain: Noi dezvăluiri despre pagube și o reconsiderare strategică a SUA

4 Intensificarea atacurilor ucrainene în Crimeea ocupată duce la declararea stării de urgență

5 Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan este considerat „pesedist”