Tenis: Andreea Mitu, în semifinalele probei de dublu la Istanbul (WTA)

Perechea alcătuită din jucătoarea română de tenis Andreea Mitu și turcoaica Ipek Soylu s-a calificat, vineri, în semifinalele probei de dublu din cadrul turneului WTA de la Istanbul, dotat cu premii totale de 226.750 dolari, după victoria cu 6-2, 6-2 în fața cuplului rus Natela Dzalamidze/Veronika Kudermetova.

Mitu și Soylu au obținut victoria după doar 63 de minute, iar în penultimul act vor înfrunta cuplul japonez Nao Hibino/Kurumi Nara.

Perechea româno-turcă și-a asigurat un cec de 3.435 dolari și 110 puncte WTA.

Andreea Mitu a pierdut la simplu în faza optimilor de finală (la elvețianca Stefanie Voegele), după ce o eliminase pe a doua favorită, Yanina Wickmayer.

AGERPRES (autor: Mihai Țenea, editor: Mircea Lazaroniu, editor online: Gabriela Badea)


populare
astăzi

1 VIDEO Gest de văcarul satului la birt făcut de Veștea în platou la Euronews

2 Citiți și voi ce spune omul ăsta despre „salvatorul” Veștea

3 Criză în PNL / Barca lui Bolojan cam ia apă / Ce organizații și-au anunțat susținerea pentru Adrian Veștea

4 E circ la PNL / Șefii din jurul lui Bolojan au decis să nu voteze un guvern Veștea, dar e doar o chestiune de timp până când lucrurile vor exploda

5 Așa o fi?