Tenis: Andreea Mitu, în semifinalele probei de dublu la Cagnes-sur-Mer (Franța)

Perechea alcătuită din jucătoarea română de tenis Andreea Mitu și olandeza Demi Schuurs s-a calificat, joi, în semifinalele probei de dublu la turneul ITF de la Cagnes-sur-Mer (Franța), dotat cu premii totale de 100.000 de dolari, în urma victoriei cu 4-6, 6-4, 10-6 în fața cuplului Zarina Dias (Kazahstan)/Marina Zanevska (Ucraina).

Mitu și Schuurs, capi de serie numărul patru, vor juca în penultimul act cu favoritele numărul doi, Klaudia Jans-Ignacik (Polonia)/Renata Voracova (Cehia).

La simplu, Mitu (24 ani, 110 WTA), cap de serie numărul 7, a fost întrecută fără drept de apel, cu 6-2, 6-2, de Katerina Kozlova (Ucraina), jucătoare de 22 de ani aflată pe locul 113 în lume.

Kozlova câștigase și prima confruntare cu Mitu, anul trecut la Poitiers (Franța), turneu ITF dotat cu premii totale de 100.000 dolari, în trei seturi, cu 6-0, 5-7, 6-3.

AGERPRES (editor: Mihai Țenea, editor online: Ada Vîlceanu)


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

3 O influenceriță, refuzată la îmbarcare de Lufthansa din cauza ținutei: „Ești dezbrăcată”

4 Ingredientul care ajută digestia, scade colesterolul și reglează glicemia natural rapid. Opt beneficii cheie

5 Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan este considerat „pesedist”