Tenis: Andreea Mitu, în semifinalele probei de dublu la Cagnes-sur-Mer (Franța)

Perechea alcătuită din jucătoarea română de tenis Andreea Mitu și olandeza Demi Schuurs s-a calificat, joi, în semifinalele probei de dublu la turneul ITF de la Cagnes-sur-Mer (Franța), dotat cu premii totale de 100.000 de dolari, în urma victoriei cu 4-6, 6-4, 10-6 în fața cuplului Zarina Dias (Kazahstan)/Marina Zanevska (Ucraina).

Mitu și Schuurs, capi de serie numărul patru, vor juca în penultimul act cu favoritele numărul doi, Klaudia Jans-Ignacik (Polonia)/Renata Voracova (Cehia).

La simplu, Mitu (24 ani, 110 WTA), cap de serie numărul 7, a fost întrecută fără drept de apel, cu 6-2, 6-2, de Katerina Kozlova (Ucraina), jucătoare de 22 de ani aflată pe locul 113 în lume.

Kozlova câștigase și prima confruntare cu Mitu, anul trecut la Poitiers (Franța), turneu ITF dotat cu premii totale de 100.000 dolari, în trei seturi, cu 6-0, 5-7, 6-3.

AGERPRES (editor: Mihai Țenea, editor online: Ada Vîlceanu)


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 O nouă „realizare” marca Bolojan: Carburanții continuă să se scumpească în România, deși prețul petrolului scade

3 Dezvăluiri din PSD / „Ne-au chemat la Vila Lac și ni s-a spus: «Trebuie să aduceți voturi»” pentru Simion”

4 Specialiștii Muzeului „Grigore Antipa” fac precizări despre „peștii-iepure” care au apărut în Grecia

5 Mutarea care i-ar fi fatală președintelui Nicușor Dan / „Anticipatele sunt cea mai bună soluție proastă”