Tenis: Andreea Mitu şi Monica Niculescu, învinse în turul secund al probei de dublu la Wimbledon

Româncele Andreea Mitu şi Monica Niculescu au fost învinse de perechea Caroline Dolehide (SUA)/Storm Sanders (Australia), cu 6-2, 6-3, sâmbătă, în runda a doua a probei feminine de dublu din cadrul turneului de tenis de la Wimbledon, al treilea de Mare Şlem al anului.

Mitu şi Niculescu, după ce le-au întrecut în primul tur pe Nicole Melichar (SUA) şi Demi Schuurs (Olanda), favoritele numărul patru, s-au înclinat după doar 63 de minute de joc efectiv.

Mitu şi Niculescu au condus o singură dată, în actul secund, cu 3-2, după un break reuşit, dar apoi au cedat patru ghemuri la rând şi au fost eliminate.

Ele vor primi un cec de 19.000 de lire sterline şi 130 de puncte WTA la dublu.

Mitu şi Niculescu au ratat astfel un duel în optimi cu perechea româno-ucraineană Raluca Olaru/Nadia Kicenok.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Simona Aruştei)


populare
astăzi

1 Citiți cu atenție ce spune omul ăsta despre actuala situație din România!

2 N-a avut gusturi rele Bill Gates...

3 Foarte interesante amănunte...

4 Foarte interesante amănunte...

5 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”