Tenis: Andreea Prisăcariu a câştigat al doilea său titlu ITF la Antalya

Jucătoarea română de tenis Andreea Prisăcariu a câştigat turneul ITF de la Antalya, dotat cu premii totale de 15.000 dolari, duminică, după ce a învins-o în finală pe Ane Mintegi Del Olmo (Spania), cu 6-3, 7-5.

Prisăcariu (21 ani), care a urcat două locuri faţă de săptămâna trecută şi se află pe 587 în ierarhia WTA, a trecut în primul tur de rusoaica Valeria Iuşcenko, cu 6-4, 6-2, în optimi a învins-o pe belgianca Vicky van de Peer, cu 6-0, 6-4, în sferturi s-a impus în faţa croatei Tara Wurth, cu 5-7, 6-1, 6-4, iar în penultimul act a câştigat cu 6-4, 2-6, 7-6 (7) în disputa cu a doua favorită, Su Jeong Jang (Coreea de Sud).

Andreea Prisăcariu a ajuns la patru titluri ITF la simplu în carieră, dintre care două anul acesta la Antalya.
AGERPRES (AS-autor: Mihai Ţenea, editor: Mihai Dragomir, editor online: Anda Badea)


populare
astăzi

1 Un document care dă fiori...

2 AUDIO Aflăm în premieră că puteam plăti toți mai puțin la curent, dar nu s-a vrut / Bolojan, acuzații grave la adresa Hidroelectrica!

3 Mirări și întrebări în Securistan / Câteva lucruri care nu se leagă / Cine trage sforile în criza politică?

4 BREAKING Bombă în PSD! / Rafila s-a opus de la bun început oricărei renegocieri cu Pfizer. Proba este o adresă către premierul Ciucă

5 Foarte interesante amănunte...