Tenis: Andy Murray, testat pozitiv la Covid-19 şi incert pentru Australian Open

Tenismanul britanic Andy Murray, fost lider mondial, a fost testat pozitiv la Covid-19, potrivit informaţiilor publicate joi de presa britanică, fapt care ar pune sub semnul întrebării participarea sa la turneul Australian Open, primul de Mare Şlem, care începe pe 8 februarie, transmite AFP.

Scoţianul, de cinci ori finalist la Melbourne, ar trebui să ajungă în Australia cu unul dintre zborurile charter puse la dispoziţie de organizatorii turneului, dar Murray a intrat în carantină la domiciliul său.

Potrivit PA, campionul olimpic din 2012 nu are simptome grave şi speră să poată călători ulterior în Australia.

Jucătorii care participă la primul turneu de Mare Şlem al anului vor trebui să petreacă 14 zile în carantină înaintea competiţiei, amânată pentru perioada 8-21 februarie. Participanţii nu vor putea intra în Australia decât ''cu un test negativ la Covid-19 efectuat înaintea plecării sau cu o autorizaţie de călătorie, în cazul în care au avut Covid-19 şi s-au vindecat, însă la discreţia autorităţilor australiene'', au precizat organizatorii.
AGERPRES (AS-autor: Mihai Ţenea, editor: Teodor Ciobanu, editor online: Andreea Lăzăroiu)


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

3 Atacul iranian devastator asupra bazei navale americane din Bahrain: Noi dezvăluiri despre pagube și o reconsiderare strategică a SUA

4 Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan este considerat „pesedist”

5 Intensificarea atacurilor ucrainene în Crimeea ocupată duce la declararea stării de urgență