Tenis: Andy Murray, testat pozitiv la Covid-19 şi incert pentru Australian Open

Tenismanul britanic Andy Murray, fost lider mondial, a fost testat pozitiv la Covid-19, potrivit informaţiilor publicate joi de presa britanică, fapt care ar pune sub semnul întrebării participarea sa la turneul Australian Open, primul de Mare Şlem, care începe pe 8 februarie, transmite AFP.

Scoţianul, de cinci ori finalist la Melbourne, ar trebui să ajungă în Australia cu unul dintre zborurile charter puse la dispoziţie de organizatorii turneului, dar Murray a intrat în carantină la domiciliul său.

Potrivit PA, campionul olimpic din 2012 nu are simptome grave şi speră să poată călători ulterior în Australia.

Jucătorii care participă la primul turneu de Mare Şlem al anului vor trebui să petreacă 14 zile în carantină înaintea competiţiei, amânată pentru perioada 8-21 februarie. Participanţii nu vor putea intra în Australia decât ''cu un test negativ la Covid-19 efectuat înaintea plecării sau cu o autorizaţie de călătorie, în cazul în care au avut Covid-19 şi s-au vindecat, însă la discreţia autorităţilor australiene'', au precizat organizatorii.
AGERPRES (AS-autor: Mihai Ţenea, editor: Teodor Ciobanu, editor online: Andreea Lăzăroiu)


populare
astăzi

1 O nouă „realizare” marca Bolojan: Carburanții continuă să se scumpească în România, deși prețul petrolului scade

2 Specialiștii Muzeului „Grigore Antipa” fac precizări despre „peștii-iepure” care au apărut în Grecia

3 Mutarea care i-ar fi fatală președintelui Nicușor Dan / „Anticipatele sunt cea mai bună soluție proastă”

4 DOCUMENT CNSAS / Cum a încercat regimul comunist să ascundă accidentul grav al Elenei Ceaușescu

5 Dezvăluiri din PSD / „Ne-au chemat la Vila Lac și ni s-a spus: «Trebuie să aduceți voturi»” pentru Simion”