Tenis: Anett Kontaveit a învins-o pe Pliskova şi s-a calificat în semifinalele Turneului Campioanelor

Estonianca Anett Kontaveit, cap de serie Nr.8, s-a calificat în semifinalele Turneului Campioanelor, competiţia de final de sezon din circuitul feminin de tenis (WTA), dotată cu premii totale în valoare de 5 milioane de dolari, care are loc anul acesta la Guadalajara (Mexic), după ce a trecut vineri de cehoaica Karolina Pliskova, a treia favorită, cu 6-4, 6-0.

Aflată în mare formă, jucătoarea estoniană, care a câştigat de la finele lunii septembrie patru turnee (Cleveland, Ostrava, Moscova şi Transylvania Open de la Cluj), şi-a asigurat primul loc în grupa Teotihuacan cu 2 victorii.

Miercuri, la debutul său în competiţie, Kontaveit a trecut de o altă jucătoare din Cehia, Barbora Krejcikova, a doua favorită, laureata surpriză de la Roland Garros din luna iunie.

În celălat meci al grupei, spanioloaica Garbine Muguruza (Nr.6) a dispus de Krejcikova, cu 2-6, 6-3, 6-4, şi a urcat pe locul secund în grupă cu o victorie, urmată de Pliskova (1 victorie) şi Krejcikova (o victorii).

Primele două jucătoare din fiecare grupă (Teotihuacan şi Chichen Itza) se califică în semifinale. Dacă două jucătoare sunt la egalitate, rezultatul confruntării lor directe le departajează.
AGERPRES (AS/editor: Vlad Constantinescu, editor online: Irina Giurgiu)


populare
astăzi

1 Dezvăluirile unui fost agent CIA despre jocurile de culise din Orientul Mijlociu: „N-ar fi pentru prima dată când face asta”

2 „I-am livrat șefului Poliției genți pline cu bani. O parte erau pentru Orbán” / Dezvăluirile unui fost interlop din Budapesta

3 Teheranul confirmă armistițiul anunțat de Trump și anunță deblocarea traficului în Strâmtoarea Ormuz

4 O fotografie care a rămas în istorie...

5 VIDEO „Vezi asta? Ce se întâmplă în spatele mingii?” / Val de teorii ale conspirației în mediul online după lansarea Artemis II