Tenis: Anett Kontaveit, adversara Simonei Halep în sferturile turneului Australian Open

Românca Simona Halep o va întâlni pe jucătoarea estoniană Anett Kontaveit în sferturile de finală ale turneului de tenis Australian Open, primul de Mare Şlem al anului, după ce baltica a trecut de poloneza Iga Swiatek cu 6-7 (4), 7-5, 7-5, luni, la Melbourne.

Halep, numărul trei mondial, s-a impus cu 6-4, 6-4 în faţa belgiencei Elise Mertens, cap de serie numărul 16, în alt meci jucat luni.

Kontaveit (24 ani, 31 WTA), cap de serie numărul 28, a avut nevoie de două ore şi 42 de minute pentru a obţine victoria în faţa tinerei poloneze (18 ani, 55 WTA).

Swiatek a avut mai multe mingi direct câştigătoare, 42-29, dar a şi greşit mai mult, 51-35 la erori neprovocate.

În primul set s-a mers cap la cap, Swiatek reuşind să încline balanţa în tiebreak. În actul secund, poloneza a condus cu 2-0, dar a pierdut trei ghemuri la rând, iar la 5-5 Kontaveit a făcut diferenţa (7-5). În decisiv, jucătoarea estoniană a condus cu 3-0 şi 5-1, a fost egalată, 5-5, dar a reuşit să câştige ultimele două ghemuri şi meciul.

Halep (28 ani), finalistă la Melbourne în 2018, a câştigat ambele meciuri jucate cu Kontaveit, în 2017, în turul al treilea la Miami, cu 6-3, 6-0, şi în sferturi la Roma, cu 6-2, 6-4.

În sferturi s-a calificat şi spaniola Garbine Muguruza, după 6-3, 6-3 în optimi cu olandeza Kiki Bertens, a noua favorită. Următoarea adversară a ibericei va fi învingătoarea dintre Angelique Kerber (Germania/N.17) şi Anastasia Pavliucenkova (Rusia/N.30).
AGERPRES (AS-autor: Mihai Ţenea, editor: Mihai Dragomir, editor online: Adrian Dădârlat)