Tenis: Angelique Kerber, eliminată în primul tur la Roland Garros

Jucătoarea germană de tenis Angelique Kerber, N. 1 mondial și principala favorită, a fost eliminată duminică în primul tur al turneului de Mare Șlem de la Roland Garros, înclinându-se în fața rusoaicei Ekaterina Makarova, după două seturi simetrice, 6-2, 6-2.

Makarova, locul 40 WTA, s-a impus după o oră și 23 de minute.

Victorioasă în două turnee de Mare Șlem anul trecut (Openul Australiei și US Open), Kerber are un sezon actual dificil, cu doar o finală disputată și pierdută la Monterrey. Săptămâna trecută, ea fost eliminată la primul meci disputat la Roma

Alte rezultate consemnate duminică în primul tur al probei feminine de simplu la Roland Garros:
Jelena Ostapenko (Letonia) — Louisa Chirico (SUA) 4-6, 6-3, 6-2
Monica Puig (Porto Rico) — Roberta Vinci (Italia/N.31) 6-3, 3-6, 6-2
Petra Kvitova (Cehia/N.15) — Julia Boserup (SUA) 6-3, 6-2
Timea Bacsinszky (Elveția/N.30) — Sara Sorribes (Spania) 6-1, 6-2
Madison Brengle (SUA) — Julia Goerges (Germania) 1-6, 6-3, 13-11

AGERPRES (editor: Mircea Lazaroniu, editor online: Irina Giurgiu)


populare
astăzi

1 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

2 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

3 O nouă postare ciudată a președintelui SUA...

4 Rareș Bogdan: „De ce PNL nu trebuie să devină sluga USR” / 1000 de membri PNL, în frunte cu Emil Boc, absentează de la congresul de userizare a PNL...

5 Asta e România onestului Nicușor Dan?