Tenis: Angelique Kerber, în turul 3 la Indian Wells

Jucătoarea germană de tenis Angelique Kerber, nr. 2 mondial, s-a calificat cu ușurință în turul 3 al turneului WTA Premier de la Indian Wells (California), dotat cu premii totale de 6.993.450 dolari, învingând-o sâmbătă cu 6-2, 6-1 pe compatrioata sa Andrea Petkovic.

Kerber, care și-a asigurat astfel revenirea pe primul loc în clasamentul WTA după acest turneu, datorită forfait-ului americancei Serena Williams, va juca în faza următoare cu franțuzoaica Pauline Parmentier, învingătoare în două seturi, 6-2, 6-3, în fața kazahei Iulia Putințeva, cap de serie nr. 27.

Alte rezultate din turul 2:
Naomi Osaka (Japonia) — Zhang Shuai (China/N.30) 6-4, 6-2
Katerina Siniakova (Cehia) — Carla Suarez (Spania/N.23) 6-3, 7-5
Caroline Wozniacki (Danemarca/N.13) — Magda Linette (Polonia) 6-3, 6-0

AGERPRES (editor: Teodora Oprea, editor online: Evelin Ceciu)


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 Cum afli exact când te poți pensiona. Calculatorul CNPP care arată vârsta de pensionare actualizată

3 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

4 O influenceriță, refuzată la îmbarcare de Lufthansa din cauza ținutei: „Ești dezbrăcată”

5 Ingredientul care ajută digestia, scade colesterolul și reglează glicemia natural rapid. Opt beneficii cheie