Tenis: Angelique Kerber, nr. 1 mondial, s-a calificat în optimi la Wimbledon

Jucătoarea germană de tenis Angelique Kerber, nr. 1 mondial și finalistă anul trecut, s-a calificat sâmbătă în optimile de finală la Wimbledon, al treilea turneu de Mare Șlem al anului, învingând-o în trei seturi, 4-6, 7-6 (7/2), 6-4, pe americanca Shelby Rogers, nr. 70 mondial.

Kerber, laureată la Openul Australiei și la US Open în 2016 și care ar putea fi detronată la finalul acestui turneu de românca Simona Halep de pe prima poziție mondială, va juca în optimi cu spaniola Garbine Muguruza, nr. 15 mondial, finalistă la Wimbledon în 2015, care a învins-o sâmbătă pe românca Sorana Cârstea cu 6-2, 6-2.

Alte rezultate din turul 3:

Agnieszka Radwanska (Polonia/N.9) — Timea Bacsinszky (Elveția/N.19) 3-6, 6-4, 6-1
Petra Martic (Croația) — Zarina Dias (Kazahstan) 7-6 (8/6), 6-1
Coco Vandeweghe (SUA/N.24) — Alison Riske (USA) 6-2, 6-4

AGERPRES (editor: Teodora Oprea, editor online: Daniela Juncu)


populare
astăzi

1 Încă o dovadă a prostiei crase a lui Câciu, de două ori ministru PSD...

2 „Dacă v-ați afla într-o barcă cu Bolojan și Grindeanu, pe care l-ați arunca?” Răspunsul dat de Nicușor Dan

3 Așa o fi?

4 Povestea cercetătoarei române briliante de care se tem hackerii și giganții tech. Americanii au inclus-o în topul celor mai străluciți savanți

5 Detaliul de la strângerea de mână dintre Trump și Xi Jinping care i-a uimit pe experții în limbajul corpului