Tenis: Angelique Kerber, prima calificată în sferturi la Wimbledon

Tenis: Angelique Kerber, prima calificată în sferturi la Wimbledon

Jucătoarea germană de tenis Angelique Kerber, nr. 4 mondial, este prima calificată în sferturile de finală ale turneului de la Wimbledon, al treilea de Mare Șlem al anului, în urma victoriei în două seturi, 6-3, 6-1, obținute luni în fața japonezei Misaki Doi (49 WTA).

Kerber, câștigătoare a titlului la Australiei Open anul acesta, a atins pentru a treia oară acest nivel la competiția londoneză după semifinala din 2012 și un sfert de finală disputat în 2014.

În sferturi, Angelique Kerber va juca împotriva câștigătoarei din meciul care le opune de românca Simona Halep, nr. 5 mondial, și americanca Madison Keys, nr. 9 mondial.

În sferturile de finală ale turneului londonez s-a calificat luni și rusoaica Anastasia Pavliucenkova, cap de serie nr. 21, învingătoare în două seturi, 6-3, 6-3, în fața americancei Coco Vandeweghe, cap de serie nr. 27.

AGERPRES (autor: Teodora Oprea, editor: Mihai Țenea, editor online: Simona Aruștei)


populare
astăzi

1 O informație care dă fiori...

2 Uite o chestie de îți stă mintea-n loc... / Poate nu știați, dar personaje ca ăsta colcăie prin toate instituțiile statului

3 VIDEO Priviți, Meloni e șocată după ce vede cât de mare este președintele Mozambicului...

4 Metoda transferul și procesul / Trei bugetari care bat recordul la salarii și longevitate

5 O fotografie cât o mie de cuvinte, cu Maia Sandu: „O femeie care poartă pe umeri o țară întreagă”