Tenis: Angelique Kerber, prima calificată în sferturi la Wimbledon

Jucătoarea germană de tenis Angelique Kerber, nr. 4 mondial, este prima calificată în sferturile de finală ale turneului de la Wimbledon, al treilea de Mare Șlem al anului, în urma victoriei în două seturi, 6-3, 6-1, obținute luni în fața japonezei Misaki Doi (49 WTA).

Kerber, câștigătoare a titlului la Australiei Open anul acesta, a atins pentru a treia oară acest nivel la competiția londoneză după semifinala din 2012 și un sfert de finală disputat în 2014.

În sferturi, Angelique Kerber va juca împotriva câștigătoarei din meciul care le opune de românca Simona Halep, nr. 5 mondial, și americanca Madison Keys, nr. 9 mondial.

În sferturile de finală ale turneului londonez s-a calificat luni și rusoaica Anastasia Pavliucenkova, cap de serie nr. 21, învingătoare în două seturi, 6-3, 6-3, în fața americancei Coco Vandeweghe, cap de serie nr. 27.

AGERPRES (autor: Teodora Oprea, editor: Mihai Țenea, editor online: Simona Aruștei)


populare
astăzi

1 Cum afli exact când te poți pensiona. Calculatorul CNPP care arată vârsta de pensionare actualizată

2 Ingredientul care ajută digestia, scade colesterolul și reglează glicemia natural rapid. Opt beneficii cheie

3 Stadiul lucrărilor pe A0 Nord, lotul Afumați - Pantelimon. CNAIR cere constructorului chinez să mobilizeze mai mulți muncitori

4 Șoșoacă, mesaj din Rusia / „Uitați-vă și voi ce frumos e. Ăștia sunt extrem de civilizați, bă, eu n-am văzut atâta verdeață”

5 Prima cale ferată din România, construită acum peste 150 de ani, intră în modernizare. Când este estimată reluarea circulației