Tenis: Ashleigh Barty va fi adversara Simonei Halep în sferturi de finală la Madrid (WTA)

Jucătoarea australiană de tenis Ashleigh Barty, locul 9 mondial, va fi adversara româncei Simona Halep în sferturile de finală ale turneului de la Madrid (WTA), dotat cu premii totale de 7.021.128 dolari, după ce a trecut în optimi de kazaha Iulia Putinţeva, cu 4-6, 6-1, 6-2.

Barty, 23 de ani, cap de serie N. 9, s-a impus după două ore şi cinci minute. Putinţeva are 24 de ani şi este locul 43 WTA.

Halep (27 de ani) s-a calificat fără probleme în sferturi în capitala Spaniei, după o victorie cu 6-0, 6-0 în faţa slovacei Viktoria Kuzmova. Românca este campioană la Madrid în 2016 şi 2017.

Halep a fost învinsă de Barty la primul său meci în 2019, cu 6-4, 6-4, în optimile turneului de la Sydney. Halep se impusese în primele două confruntări cu australianca, în 2018, 6-4, 6-1 în semifinale la Montreal şi 7-5, 6-4 în optimi la Cincinnati.
AGERPRES (AS/autor: Mircea Lazaroniu; editor: Adrian Drăguţ, editor online: Irina Giurgiu)