Tenis: Barty şi Sabalenka, în finala turneului WTA de la Madrid

Finala turneului de tenis WTA 1.000 de la Madrid, dotat cu premii de 2.549.105 euro, le va opune pe australianca Ashleigh Barty, liderul mondial, şi pe belarusa Arina Sabalenka, numărul şapte WTA.

Sabalenka a trecut ăn semifinale de rusoaica Anastasia Pavliucenkova (42 WTA) cu 6-2, 6-3, în doar 63 de minute de joc.

Barty, principala favorită, a trecut şi ea fără probleme în penultimul act de spaniola Paula Badosa, cu 6-4, 6-3, în celălalt meci de joi.

Finala Barty - Sabalenka este o reeditare a ultimului act de la Stuttgart, încheiat cu victoria jucătoarei de la Antipozi (3-6, 6-0, 6-3).

Barty are 4-3 în meciurile directe, după ce a învins-o pe Sabalenka şi în sferturi la Miami, cu 6-4, 6-7 (5), 6-3.

Pentru Sabalenka va fi prima sa finală de categoria WTA 1.000, după ce nu a pierdut niciun set la Madrid.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Andreea Lăzăroiu)

1 Retragerea lui Piedone a devenit o chestiune de zile...