Tenis: Begu şi Buzărnescu, calificate în sferturile probei de dublu la Hobart (WTA)

Perechea formată din jucătoarele române de tenis Irina Begu şi Mihaela Buzărnescu s-a calificat, marţi, în sferturile de finală ale probei de dublu la Hobart (Australia), turneu WTA dotat cu premii totale de 250.000 de dolari, după 1-6, 6-3, 10-8 cu cuplul Kaitlyn Christian (SUA)/Alexa Guarachi (Chile).

Favoritele numărul doi s-au impus după 63 de minute, în care au câştigat mai puţine puncte decât adversarele (52-55).

Româncele au făcut un prim set foarte slab, obţinând doar şase puncte pe propriul serviciu. Begu şi Buzărnescu au revenit în setul secund, reuşind o serie de patru ghemuri consecutive, de la 2-3, la 6-3, iar în super tiebreak au fost conduse cu 7-5 şi 8-7, dar au reuşit să încline balanţa şi să se impună cu 10-8.

Begu şi Buzărnescu şi-au asigurat un cec de 910 dolari şi 60 de puncte WTA la dublu, iar în sferturi vor înfrunta o pereche alcătuită din tinerele Anastasia Potapova (Rusia) şi Daiana Iastremska (Ucraina).

Tot marţi, Raluca Olaru şi Monica Niculescu s-au calificat în sferturile de finală ale probei de dublu la turneul tasmanian.

Raluca Olaru şi kazaha Galina Voskoboeva au trecut de cuplul Alexandra Panova (Rusia)/Laura Siegemund (Germania) cu 6-4, 6-3, după 68 de minute.

Monica Niculescu şi chinezoaica Zhaoxuan Yang, favoritele numărul trei, au câştigat cu 6-4, 6-2 în faţa perechii Xinyu Jiang/Shuai Zhang (China), în 66 de minute.

Perechile Olaru/Voskoboeva şi Niculescu/Yang vor fi adversare în sferturile de finală.
AGERPRES (autor: Mihai Ţenea, editor: Vlad Constantinescu, editor online: Simona Aruştei)

3 Da, are 60 de ani și s-a calificat la concursul național de frumusețe Miss Argentina...