Tenis: Begu şi Buzărnescu, în optimile probei feminine de dublu la Wimbledon

Româncele Irina Begu şi Mihaela Buzărnescu s-au calificat, sâmbătă, în optimile de finală ale probei feminine de dublu din cadrul turneului de tenis pe iarbă de la Wimbledon, al treilea de Mare Şlem al anului, după 6-2, 6-2 cu cuplul româno-american Ana Bogdan/Kaylin Christian.

Favoritele numărul 15 s-au impus în 63 de minute şi şi-au asigurat un cec de 29.000 de lire sterline şi 240 de puncte WTA.

Bogdan şi Christian vor primi 17.750 lire şi 130 de puncte WTA la dublu.

În optimi, Begu şi Buzărnescu, finaliste la Eastbourne, vor juca împotriva perechii Andreja Klepac (Slovenia) şi Maria Jose Martinez Sanchez (Spania), cap de serie numărul patru.

În optimi vor juca şi Monica Niculescu şi belgianca Kirsten Flipkens, capi de serie numărul 13, împotriva principalelor favorite, Timea Babos (Ungaria)/Kristina Mladenovic (Franţa).
AGERPRESAGERPRES (editor: Mihai Ţenea) (editor: Mihai Ţenea, editor online: Andreea Lăzăroiu)


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 O nouă „realizare” marca Bolojan: Carburanții continuă să se scumpească în România, deși prețul petrolului scade

3 Dezvăluiri din PSD / „Ne-au chemat la Vila Lac și ni s-a spus: «Trebuie să aduceți voturi»” pentru Simion”

4 Specialiștii Muzeului „Grigore Antipa” fac precizări despre „peștii-iepure” care au apărut în Grecia

5 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”