Tenis: Begu şi Buzărnescu, în optimile probei feminine de dublu la Wimbledon

Româncele Irina Begu şi Mihaela Buzărnescu s-au calificat, sâmbătă, în optimile de finală ale probei feminine de dublu din cadrul turneului de tenis pe iarbă de la Wimbledon, al treilea de Mare Şlem al anului, după 6-2, 6-2 cu cuplul româno-american Ana Bogdan/Kaylin Christian.

Favoritele numărul 15 s-au impus în 63 de minute şi şi-au asigurat un cec de 29.000 de lire sterline şi 240 de puncte WTA.

Bogdan şi Christian vor primi 17.750 lire şi 130 de puncte WTA la dublu.

În optimi, Begu şi Buzărnescu, finaliste la Eastbourne, vor juca împotriva perechii Andreja Klepac (Slovenia) şi Maria Jose Martinez Sanchez (Spania), cap de serie numărul patru.

În optimi vor juca şi Monica Niculescu şi belgianca Kirsten Flipkens, capi de serie numărul 13, împotriva principalelor favorite, Timea Babos (Ungaria)/Kristina Mladenovic (Franţa).
AGERPRESAGERPRES (editor: Mihai Ţenea) (editor: Mihai Ţenea, editor online: Andreea Lăzăroiu)


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 Cum afli exact când te poți pensiona. Calculatorul CNPP care arată vârsta de pensionare actualizată

3 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

4 O influenceriță, refuzată la îmbarcare de Lufthansa din cauza ținutei: „Ești dezbrăcată”

5 Ingredientul care ajută digestia, scade colesterolul și reglează glicemia natural rapid. Opt beneficii cheie