Tenis: Begu şi Buzărnescu, în turul secund al probei feminine de dublu la Wimbledon

Perechea română Irina Begu/Mihaela Buzărnescu, cap de serie numărul 15, s-a calificat, joi, în runda a doua a probei feminine de dublu din cadrul turneului pe iarbă de la Wimbledon, al treilea de Mare Şlem al anului, după 6-3, 7-6 (3) cu cuplul Daria Gavrilova (Australia)/Vera Lapko (Belarus).

Begu şi Buzărnescu, finaliste în weekend-ul trecut la Eastbourne, s-au impus într-o oră şi 34 de minute, chiar dacă au făcut patru duble greşeli.

În turul secund, ele vor înfrunta perechea româno-americană alcătuită din românca Ana Bogdan şi jucătoarea americană Kaitlyn Christian.

Begu şi Buzărnescu şi-au asigurat un cec de 17.750 lire sterline şi 130 de puncte WTA la dublu.
AGERPRES (editor: Mihai Ţenea, editor online: Simona Aruştei)


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

3 O influenceriță, refuzată la îmbarcare de Lufthansa din cauza ținutei: „Ești dezbrăcată”

4 Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan este considerat „pesedist”

5 Atacul iranian devastator asupra bazei navale americane din Bahrain: Noi dezvăluiri despre pagube și o reconsiderare strategică a SUA