Tenis: Begu și Zheng au ratat calificarea în semifinalele probei feminine de dublu la Roland Garros

Perechea formată din jucătoarea română de tenis Irina Begu și chinezoaica Saisai Zheng a fost învinsă de cuplul australian Ashleigh Barty/Casey Dellacqua cu 6-3, 6-4, miercuri, în sferturile de finală ale probei feminine de dublu din cadrul turneului de la Roland Garros, al doilea de Mare Șlem al anului.

Begu și Zheng s-au înclinat după o oră și 30 de minute, deși în setul al doilea au condus cu 2-0 și cu 3-2, pierzând apoi trei ghemuri consecutive.

Perechea româno-chineză va fi recompensată pentru participare cu 72.000 de euro și 430 de puncte WTA.

Tot miercuri, Raluca Olaru și ucraineanca Olga Savciuk vor juca în sferturi contra favoritelor numărul trei, Yung-Jan Chan (Taiwan)/Martina Hingis (Elveția).

Ambele sferturi de finală au fost inițial programate marți, dar nu s-au putut disputa din cauza ploii.

AGERPRES (autor: Mihai Țenea, editor: Vlad Constantinescu, editor online: Gabriela Badea)


populare
astăzi

1 Dezvăluirile unui fost agent CIA despre jocurile de culise din Orientul Mijlociu: „N-ar fi pentru prima dată când face asta”

2 Te apucă „zbârnâiala” după ce citești așa ceva...

3 „I-am livrat șefului Poliției genți pline cu bani. O parte erau pentru Orbán” / Dezvăluirile unui fost interlop din Budapesta

4 Așa o fi?

5 CTP, reacție la numirile făcute de Nicușor Dan la parchete: „N-o să-l întreb caragialește: «Amice, ești idiot?»