Tenis: Buzărnescu, învinsă la dublu mixt, în turneul de la Roland Garros

Perechea formată din jucătoarea română de tenis Mihaela Buzărnescu şi finlandezul Henri Kontinen a fost învinsă de cuplul Yifan Xu (China)/Oliver Marach (Austria), cap de serie numărul trei, cu 6-7 (3), 6-3, 11-9, vineri, în primul tur al probei de dublu mixt la Roland Garros, al doilea turneul de Mare Şlem al anului.

Xu şi Marach au obţinut victoria după o oră şi 36 de minute. De remarcat că perechea româno-finlandeză a condus cu 4-2 în super tiebreak şi a avut minge de meci la 9-8, după care a pierdut trei puncte consecutive şi partida.

Buzărnescu şi Kontinen vor împărţi un cec de 4.750 euro.

Mihaela s-a calificat vineri în optimi la simplu, după 6-3, 7-5 cu ucraineanca Elina Svitolina, a patra favorită, şi va evolua şi în turul al doilea la dublu feminin, alături de Irina Maria Bara.
AGERPRES (editor: Mihai Ţenea, editor online: Ada Vîlceanu)


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

3 O influenceriță, refuzată la îmbarcare de Lufthansa din cauza ținutei: „Ești dezbrăcată”

4 Ingredientul care ajută digestia, scade colesterolul și reglează glicemia natural rapid. Opt beneficii cheie

5 Cum afli exact când te poți pensiona. Calculatorul CNPP care arată vârsta de pensionare actualizată