Tenis: Caroline Wozniaki, în optimi la Wimbledon

Jucătoarea daneză de tenis Caroline Wozniacki, cap de serie nr. 5, s-a calificat în optimile de finală ale turneului de la Wimbledon, al treilea de Mare Șlem al anului, în urma victoriei obținute sâmbătă în trei seturi, 3-6, 7-6 (7/3), 6-2, în fața estoniencei Anett Kontaweit, nr. 38 mondial.

Daneza în vârstă de 26 de ani, fostă nr. 1 mondial, acum nr. 6 ATP, ajunge astfel în săptămâna a doua la Wimbledon pentru a șasea oară în carieră.

În optimi, Wozniacki o va întâlni pe jucătoarea americană Coco Vandeweghe, nr. 25 mondial, câștigătoare cu 6-2, 6-4 în fața compatrioatei sale Alison Riske.

Alte rezultate din turul 3:

Angelique Kerber (Germania/N.1) — Shelby Rogers (SUA) 4-6, 7-6 (7/2), 6-4
Garbine Muguruza (Spania/N.14) — Sorana Cîrstea (România) 6-2, 6-2
Agnieszka Radwanska (Polonia/N.9) — Timea Bacsinszky (Elveția/N.19) 3-6, 6-4, 6-1
Svetlana Kuznețova (Rusia/N.7) — Polona Hercog (Slovenia) 6-4, 6-0
Magdalena Rybarikova (Slovacia) — Lesia Țurenko (Ucraina) 6-2, 6-1
Petra Martic (Croația) — Zarina Dias (Kazahstan) 7-6 (8/6), 6-1

AGERPRES (editor: Teodora Oprea, editor online: Daniela Juncu


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

3 O influenceriță, refuzată la îmbarcare de Lufthansa din cauza ținutei: „Ești dezbrăcată”

4 Ingredientul care ajută digestia, scade colesterolul și reglează glicemia natural rapid. Opt beneficii cheie

5 Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan este considerat „pesedist”