Tenis: Cehoaica Barbora Krejcikova (33 WTA), calificată în premieră în semifinalele de la Roland Garros

Jucătoarea cehă de tenis Barbora Krejcikova (33 WTA) s-a calificat miercuri în prima ei semifinală de la Roland Garros, al doilea Grand Slam al anului de la Paris, după ce a învins-o pe americanca Coco Gauff (25 WTA) cu 7-6 (6), 6-3.

Krejcikova, care a salvat cinci mingi de set în prima manşă cu americanca de 17 ani, şi-a ridicat apoi nivelul de joc şi s-a impus după a şasea minge de meci, în timp ce Gauff a terminat partida cu 41 de greşeli neforţate şi şapte duble greşeli. Americanca nu pierduse niciun set până în sferturi.

În semifinale, Krejcikova va juca joi cu învingătoarea din sfertul Iga Swiatek (Polonia), campioana en titre - Maria Sakkari (Grecia).

Ultima jucătoare din Cehia care a câştigat trofeul Suzanne Lenglen a fost Hanna Mandlikova în 1981.

2 Document secret rusesc obținut de Washington Post

3 Misterioasa navă iraniană care s-a întors ieri, subit, după trei ani, acasă

4 Ucraina a încălcat „linia roșie nucleară” a Rusiei? / Culisele unui atac ucrainean asupra unei ținte-cheie din Rusia