Tenis: Cehoaica Barbora Strycova, pentru prima oară în semifinale la Wimbledon

Jucătoarea cehă de tenis Barbora Strycova (54 WTA) s-a calificat marţi în semifinalele turneului de la Wimbledon, al treilea de Mare Şlem al anului, după ce a eliminat-o în sferturi pe britanica Johanna Konta (18 WTA, cap de serie nr. 19), după două seturi, 7-6 (7/5), 6-1.

Strycova, 33 de ani, ajunge astfel pentru prima oară în semifinalele unui turneu de Mare Şlem, după ce a avut cea mai bună performanţă tot pe iarba londoneză, în 2014, când s-a oprit în sferturi.

În penultimul act, cehoaica o va avea ca adversară pe americanca Serena Williams (10 WTA, cap de serie nr. 11) care a dispus de conaţionala sa, Alison Riske (55 WTA) în trei seturi, 6-4, 4-6, 6-3.

În cealaltă semifinală se vor întâlni românca Simona Halep (7 WTA, cap de serie nr. 7) şi ucraineanca Elina Svitolina (8 WTA, cap de serie nr. 8). AGERPRES


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 Cum afli exact când te poți pensiona. Calculatorul CNPP care arată vârsta de pensionare actualizată

3 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

4 O influenceriță, refuzată la îmbarcare de Lufthansa din cauza ținutei: „Ești dezbrăcată”

5 Ingredientul care ajută digestia, scade colesterolul și reglează glicemia natural rapid. Opt beneficii cheie