Tenis de masă: Cristian Pletea, medaliat cu bronz la Mondialele de juniori

Jucătorul român Cristian Pletea a câştigat medalia de bronz, duminică, la Campionatele Mondiale de tenis de masă pentru juniori de la Bendigo (Australia), după ce a fost învins în semifinale de chinezul Haidong Xu cu 4-0 (11-5, 11-3, 11-8, 11-6).

Xu a cucerit aurul în urma victoriei cu 4-1 în finala cu japonezul Yukiya Uda.

Pletea îl învinsese în sferturile de finală, cu 4-0, pe chinezul Heyi Yu, liderul mondial al juniorilor.

Pletea a adus singura medalie a delegaţiei României la Bendigo, după ce anul trecut, la Riva del Garda (Italia), România a cucerit medalii de bronz în întrecerile pe echipe, feminin şi masculin, şi la dublu mixt (Cristian Pletea/Adina Diaconu).
AGERPRES 


populare
astăzi

1 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

2 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

3 Hopa, ce avem noi aici?

4 Asta e România onestului Nicușor Dan?

5 O nouă postare ciudată a președintelui SUA...