Tenis de masă: Echipa feminină a României a învins Taiwanul, la Mondialele din Suedia

Echipa feminină a României a învins puternica formaţie a Taiwanului cu scorul de 3-0, marţi, în Grupa C a Campionatelor Mondiale de tenis de masă de la Halmstad.

Elizabeta Samara a învins-o cu 3-2 (4-11, 15-17, 11-7, 11-8, 11-4) pe Cheng I-Ching, Bernadette Szocs a trecut cu 3-2 (7-11, 5-11, 11-9, 12-10, 11-8) de Chen Szu-Yu, al treilea punct fiind adus de Daniela Monteiro Dodean, după 3-1 (12-10, 11-9, 8-11, 11-8) cu Liu Hsing-Yin.

Înaintea ultimului său meci din grupă, cu Coreea de Nord (marţi, ora 20,00), România ocupă locul al doilea.

Primele trei clasate din fiecare grupă la eşalonul Championship Division se vor califica în faza următoare, câştigătoarele celor patru grupe urmând să ajungă direct în sferturi. Formaţiile clasate pe poziţiile 4-6 în grupe vor continua să joace pentru locurile 13-24. AGERPRES (editor: Mihai Ţenea, editor online: Gabriela Badea)

Sursa foto: Federația Română de Tenis de Masă/ Facebook


populare
astăzi

1 VIDEO Imagini care dau fiori... / Priviți ce ține Iranul sub munți!

2 Foarte interesante amănunte... / Schimbare importantă de strategie a Iranului în războiul cu SUA și Israel

3 VIDEO Băsescu / „Dacă se ratează asta, Teheranul nu va mai putea fi oprit”

4 Prima imagine iconică a războiului din Orientul Mijlociu...

5 Sexul cu alte specii / de ce căutau strămoașele noastre bărbați „străini” și cum ne afectează azi