Tenis de masă: Românii au câştigat grupele preliminare la Mondialele de la Budapesta

Sportivii români au câştigat cele şase grupe preliminare la simplu, luni, la Campionatele Mondiale individuale de tenis de masă de la Budapesta.

În şaisprezecimi s-au calificat, la dublu masculin, Ovidiu Ionescu, iar la dublu feminin, Elizabeta Samara/Bernadette Szocs, respectiv Adina Diaconu/Daniela Dodean Monteiro, în timp ce la mixt, Ionescu şi Szocs au acces în această fază.

Rezultatele de luni:
simplu feminin:
Grupa 12: Daniela Dodean Monteiro - locul 1
Daniela Dodean Monteiro - Ema Labosova (Slovakia) 4-0 (11-4, 11-8, 11-4, 13-11)

Grupa 19: Irina Ciobanu - locul 1
Irina Ciobanu - Rebekka Carlsen (Norvegia) 4-1 (11-7, 11-7, 3-11, 11-7, 11-6)

Grupa 41: Adina Diaconu - locul 1
Adina Diaconu - Rima Gufranova (Uzbekistan) 4-1 (11-4, 15-13, 9-11, 11-6, 11-9)

turul I
Bernadette Szocs - Daniela Ortega (Chile)
Elizabeta Samara - Chiara Colantoni (Italia)
Irina Ciobanu - AStephani Loeuillette (Franţa)
Daniela Monteiro Dodean - Matilda Ekholm (Suedia)
Adina Diaconu - Ho Ching Lee (Hong Kong)

simplu masculin: Hunor Szocs - locul 1
Grupa 3
Hunor Szocs - Ahmad Khalil Al-Mohannadi (Qatar) 4-0 (neprezentare)

Grupa 39: Cristian Pletea - locul 1
Cristian Pletea - Lars Posch (Elveţi) 4-0 (11-6, 11-8, 11-4, 11-4)

Grupa 77: Rareş Şipoş - locul 1
Rareş Şipoş - Carlos Machado (Spania) 4-2 (11-9, 9-11, 11-13, 16-14, 16-14, 11-9)

turul I masculin
Hunor Szocs - Panagiotis Gionis (Grecia)
Cristian Pletea - Gustavo Tsuboi (Brazilia)
Ovidiu Ionescu - Anton Kallberg (Suedia)

dublu masculin, turul I
Ovidiu Ionescu (România)/Alvaro Robles (Spania) - Vildan Gadiev/Kiril Skacikov (Rusia) 4-0
Cristian Pletea/Rareş Şipoş - Siu Hang Lam/Pak Nam Ng (Hong Kong) 0-4
şaisprezecimi
Ovidiu Ionescu (România)/Alvaro Robles (Spania) - Mihai Bobocică/Niagol Stoyanov (Italia)

dublu feminin, turul I
Elizabeta Samara/Bernadette Szocs - Lin Gui/Jessica Yamada (Brazilia) 4-0
Adina Diaconu/Daniela Monteiro Dodean - Alisa Khalid/Rebecca Plaistow (Scoţia) 4-0
şaisprezecimi
Elizabeta Samara/Bernadette Szocs - Adriana Diaz/Melanie Diaz (Porto Rico)
Adina Diaconu/Daniela Monteiro Dodean - Wing Nam Ng/Wai Yam Minnie Soo (Hong Kong)

dublu mixt, turul 1
Eliza Samara/Cristian Pletea - Chun Ting Wong/Hoi Kem Doo 0-4
Ovidiu Ionescu/Bernadette Szocs - Wang-Wei Peng/Hsien-Tzu Cheng (Taiwan) 4-0
şaisprezecimi
Ovidiu Ionescu/Bernadette Szocs - Marek Badowski/Natalia Bajor (Polonia)
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Alexandru Cojocaru)

Trimite pe WhatsApp


Citește și:

populare
astăzi

1 VIDEO Acestea sunt imagini de la priveghiul lui Emi Pian! Funeraliile vor dura 4 zile!

2 VIDEO Învățăturile veteranului interlop Pian senior către fiul său, Emi Pian: „Profesionarea” pumnului, ciomag…

3 Fraților, ăsta pute a Securitate de nu poți sta lângă el! Deține, foarte probabil, cel mai năucitor CV din Rom…

4 Acest consilier general de la USR are de încasat 7 milioane de euro din litigiul Primăriei București cu Costan…

5 De ce se războiesc clanurile Duduianu și Rinu și regulile lor nescrise / O incursiune în lumea interlopă a Capit…