Tenis: Djokovic a câştigat turneul Masters 1.000 ATP de la Shanghai şi se apropie de locul 1 mondial

Tenismanul sârb Novak Djokovic a câştigat duminică turneul Masters 1.000 ATP de la Shanghai, cu premii totale de 7.086.700 dolari, învingându-l în finală pe croatul Borna Coric, 6-3, 6-4, şi se apropie de locul 1 mondial la încheierea sezonului, obiectivul său declarat, scrie AFP.

Novak Djokovic, în prezent locul 3 mondial, va fi de luni pe locul 2 în clasamentul ATP, foarte aproape de ocupantul primei poziţii, spaniolul Rafael Nadal. Sârbul s-a impus într-o manieră impresionantă la Shanghai, la fel cum a făcut-o lunile trecute la Wimbledon şi US Open, după ce a lipsit mult timp din cauza unei accidentări, el având în februarie o operaţie la cot.

Borna Coric (19 ATP) l-a învins în semifinale pe elveţianul Roger Federer, deţinătorul titlului, actualul N.2 mondial.
AGERPRES (editor: Mircea Lazaroniu, editor online: Ady Ivaşcu)

3 Da, are 60 de ani și s-a calificat la concursul național de frumusețe Miss Argentina...