Tenis: Djokovic, neînvins în 2020, a câştigat Mastersul 1.000 de la Cincinnati (ATP)

Tenis: Djokovic, neînvins în 2020, a câştigat Mastersul 1.000 de la Cincinnati (ATP)

Sârbul Novak Djokovic, nr.1 mondial, neînvins în 2020, a câştigat pentru a doua oară în carieră turneul ATP Masters 1.000 de la Cincinnati, găzduit anul acesta de arenele Flushing Meadows din New York şi dotat cu premii totale de 4.222.190 dolari, după ce l-a învins sâmbătă în finală pe canadianul Milos Raonic (30 ATP), cu 1-6, 6-3, 6-4.

Djokovic, considerat marele favorit al US Open, turneul de Mare Şlem care debutează luni la Flushing Meadows, l-a egalat pe Rafael Nadal la numărul de victorii în turneele Masters 1.000, cu 35 de titluri. El este primul care şi-a adjudecat cel puţin de două ori fiecare din cele nouă turnee din această categorie.

La US Open, Djokovic va debuta în sesiune nocturnă în faţa bosniacului Damir Dzumhur (107 ATP).
AGERPRES (AS/editor: Vlad Constantinescu, editor online: Ada Vîlceanu)


populare
astăzi

1 Voi ați citit ce scrie Ana Birchall despre ce urmează să se întâmple după decizia judecătoarei Savonea în cazul Voiculescu?

2 Citiți asta / Aceste porcării transpartinice au îngropat România....

3 „Venea Mercedesul şi mă lua dimineaţa, aveam apartament în închisoare, puteam să aduc 100 de femei!”

4 Bătaie în timpul unui zbor Tel Aviv - Bucureşti. 30 de pasageri au fost implicaţi în altercaţie. Poliția a intervenit imediat după aterizare

5 Mihaela Bilic, postare controversată în care atacă Big Pharma