Tenis: Elina Svitolina (Ucraina), a doua semifinalistă a Turneului Campioanelor

Tenis: Elina Svitolina (Ucraina), a doua semifinalistă a Turneului Campioanelor

Jucătoarea Elina Svitolina (Ucraina), nr. 6 mondial, s-a calificat joi în semifinalele Turneului Campioanelor de la Singapore, după ce a învins-o pe daneza Caroline Wozniacki, nr. 2 WTA, deţinătoarea trofeului, cu 5-7, 7-5, 6-3, după 2 ore şi 35 minute de joc.

Svitolina a obţinut a treia sa victorie consecutivă în Grupa Albă şi s-a calificat de pe primul loc, urmată în clasament de Karolina Pliskova (Cehia), Caroline Wozniacki (Dasnemarca) şi Petra Kvitova (Cehia).

În primul meci de joi, Karolina Pliskova a învins-o pe Petra Kvitova cu 6-3, 6-4 şi s-a calificat de pe locul 2 în semifinale.

Wozniacki avea nevoie de o victorie în două seturi pentru a prinde semifinalele.
AGERPRES/(autor: Teodor Ciobanu, editor Mircea Lazaroniu, editor online: Simona Aruştei)


populare
astăzi

1 Ce nu s-a spus despre fetiţa salvată din lacul îngheţat. „Adevăratul erou este altcineva"

2 Țara lui Plaha / El este noul președinte al Tribunalului București / E în Tribunal de 3 săptămâni și n-ar fi intrat la nicio ședință de judecată (surse) /

3 VIIDEO „Ieșiți public, doamnă von der Leyen, și spuneți adevărul! Să știe și cetățenii!” / Rares Bogdan, discurs dur în Parlamentul European!

4 Cât a ajuns factura la gaze pentru Iulia Albu în această iarnă: „Oare este o glumă?”

5 Țara condusă de maimuțoi / Grindeanu vrea să-l pupe-n cur pe Trump cu miliardul din buzunarul nostru!