Tenis: Elise Mertens, în finală la Istanbul (WTA)

Jucătoarea belgiană de tenis Elise Mertens (17 WTA, principala favorită) s-a calificat sâmbătă în finala turneului WTA de la Istanbul, dotat cu premii totale de 235.238 de dolari, după ce a dispus în două seturi, 6-1, 6-4, de rusoaica Veronika Kudermetova (29 WTA, favorită nr. 3).

Mertens, care nu a avut decât un as (2 pentru rusoaică) a profitat de cel 7 duble greşeli făcute de adversara sa, ea având doar 2, şi s-a impus după o oră şi 40 de minute.

Kudermetova o eliminase în sferturi pe românca Ana Bogdan (102 WTA) cu 2-6, 6-3, 6-3.

În finală, Metens va juca împotriva câştigătoarei din partida Sorana Cîrstea (România, 67 WTA) - Marta Kostiuk (Ucraina, 85 WTA). AGERPRES

2 Document secret rusesc obținut de Washington Post

3 Misterioasa navă iraniană care s-a întors ieri, subit, după trei ani, acasă

4 Ucraina a încălcat „linia roșie nucleară” a Rusiei? / Culisele unui atac ucrainean asupra unei ținte-cheie din Rusia