Tenis: Florin Mergea, la prima sa victorie în 2018, alături de Daniel Nestor, la Marsilia (ATP)

Tenismanul român Florin Mergea a obţinut prima sa victorie în sezonul 2018 al circuitului ATP, marţi, alături de canadianul Daniel Nestor, în prima rundă a probei de dublu din cadrul turneului de la Marsilia, dotat cu premii totale de 645.485 euro, 7-6 (10), 6-4 cu cuplul Damir Dzumhur (Bosnia)/Antonio Sancic (Croaţia).

Mergea (33 ani, 73 ATP la dublu) şi Nestor (45 ani, 71 ATP la dublu) s-au impus într-o oră şi 21 de minute.

Mergea a pierdut primele sale patru meciuri în acest an în circuitul ATP, toate alături de alt ''veteran'', sârbul Nenad Zimonjic (41 ani, 50 ATP la dublu), dar a reuşit totuşi o victorie, alături de Horia Tecău, în Cupa Davis (3-1 pentru România, cu Luxemburg).

Mergea şi Nestor şi-au asigurat prin calificarea în sferturile de finală un cec de 5.700 euro şi 45 de puncte ATP. Următorii adversari vor fi învingătorii dintre principalii favoriţi, Raven Klaasen (Africa de Sud)/Michael Venus (Noua Zeelandă) şi italienii Thomas Fabbiano/Stefano Travaglia.
AGERPRES (autor: Mihai Ţenea, editor: Teodora Oprea, editor online: Gabriela Badea)