Tenis: Gabriela Ruse, pe tabloul principal de simplu la Limoges (WTA)

Jucătoarea română de tenis Elena Gabriela Ruse s-a calificat, duminică, pe tabloul principal de simplu al turneului WTA de la Limoges (Franța), dotat cu premii totale de 115.000 dolari, după ce a trecut cu 6-0, 6-2 de franțuzoaica Tessah Andrianjafitrimo, în ultimul tur al fazei preliminare.

Ruse (19 ani, 248 WTA) s-a impus în doar 51 de minute în fața unei adversare de 19 ani, care ocupă locul 272 în ierarhia mondială.

Gabriela Ruse și-a asigurat un cec de 847 de euro și 7 puncte WTA.

Trei românce au intrat direct pe tabloul principal de simplu, Monica Niculescu, a cincea favorită, Alexandra Dulgheru, care vor fi adversare în primul tur, și Alexandra Cadanțu, care o va întâlni în prima rundă pe rusoaica Polina Monova.

AGERPRES (editor: Mihai Țenea, editor online: Ada Vîlceanu)


populare
astăzi

1 Surpriză de proporții la CCR! / Trei judecători denunță autosesizarea ilegală a Curții

2 Surpriză de proporții / Rusia ar fi golit celebrul depozit de explozibili de la Cobasna, din Transnistria, supranumit „Hiroshima Europei”!

3 Construcțiile uriașe de pe Autostrada A1 care schimbă Valea Oltului. Cum avansează lucrările la pasajul pentru urși și tuneluri

4 Septembrie se anunță mai cald decât de obicei: Vreme de vară în majoritatea țării

5 Râcă la PSD din cauza lui Georgescu...