Tenis: Gael Monfils, calificat în premieră în sferturi la Australian Open

Tenismanul francez Gael Monfils s-a calificat în premieră în cariera sa în sferturile de finală ale turneului Australian Open, primul de Mare Șlem al anului, luni, la Melbourne, după ce l-a învins pe rusul Andrei Kuznețov, numărul 74 mondial, cu 7-5, 3-6, 6-3, 7-6 (7/4).

Ultimul francez rămas în competiție, cap de serie numărul 23, va juca în sferturi cu învingătorul dintre elvețianul Stan Wawrinka (al patrulea favorit), câștigător la Melbourne în 2014, și canadianul Milos Raonic (cap de serie numărul 13).

Până acum cel mai bun rezultat al său la Melbourne era o calificare în optimi, n 2009.

Monfils, 29 de ani, s-a impus după 2 ore și 37 de minute, după o evoluție excelentă la serviciu (14 ași) și în apărare.

Până în această fază, Monfils a trecut de japonezul Yuichi Sugita (124 ATP) și de compatrioții săi Nicolas Mahut (63 ATP) și Stéphane Robert (225 ATP).

AGERPRES (editor: Mihai Țenea, editor online: Simona Aruștei)


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas

4 VIDEO Cutremure violente în Venezuela, primele estimări vorbeau de peste 100.000 de morți

5 Alegeri anticipate în România: Fostul judecător CCR Petre Lăzăroiu explică mecanismul dizolvării Parlamentului