Tenis: Irina Bara, semifinalistă la Hodmezovasarhely (ITF)

Jucătoarea română de tenis Irina Bara s-a calificat, joi, în semifinalele turneului ITF de la Hodmezovasarhely (Ungaria), dotat cu premii totale de 60.000 de dolari, după ce a dispus de Katarina Zavaţka (Ucraina), cu 6-4, 2-6, 7-6 (3).

Bara (23 ani, 167 WTA), cap de serie numărul opt, a obţinut victoria după trei ore şi 32 de minute de joc efectiv.

Bara a fost condusă în primul set cu 4-2, dar a reuşit patru ghemuri la rând şi s-a impus cu 6-4. În decisiv, Zavaţka (18 ani, 214 WTA) a avut 3-1, 5-4 şi 6-5, dar românca a reuşit să încline balanţa în tiebreak.

Ucraineanca câştigase primele două partide directe cu Bara, anul trecut, românca abandonând la Perth (Australia, 25.000 dolari), în primul tur, la 6-0, 2-1 pentru adversară, după care Zavaţka s-a impus la Dunakeszi (Ungaria, 60.000 dolari), 7-6 (1), 6-3, în sferturi.

Următoarea adversară a Irinei Bara va fi rusoaica Irina Hromaceva (23 ani, 146 WTA), a cincea favorită. Fiecare are câte o victorie în meciurile directe, Hromaceva beneficiind de retragerea româncei în 2015, în sferturi, la Minsk (25.000 dolari), la 6-0, 3-0, iar Bara s-a impus anul trecut în sferturi la Balatonboglar (Ungaria, 25.000 de dolari), cu 6-1, 6-4.

În sferturile probei de dublu, meciul dintre perechea româno-slovacă Bara/Chantal Skamlova, principala favorită, şi cuplul Reka-Luca Jani (Ungaria)/Nadia Podoroska (Argentina), s-a întrerupt în setul al doilea la scorul de 5-3, după 6-4 pentru Jani şi Podoroska în primul set.AGERPRES (editor: Mihai Ţenea, editor online: Daniela Juncu)