Tenis: Irina Bara şi Irina Fetecău, calificate în semifinalele turneului de la Bonita Springs (ITF)

Jucătoarele române de tenis Irina Bara şi Irina Fetecău s-au calificat, vineri, în semifinalele turneului ITF de la Bonita Springs (Florida), dotat cu premii totale de 100.000 de dolari.

Bara (26 ani, 133 WTA), a cincea favorită, a trecut în sferturi de poloneza Magdalena Frech (23 ani, 152 WTA), cu 7-6 (3), 3-6, 6-4, după mai bine de trei ore de joc (3 h 05 min).

Bara o mai învinsese pe Frech în 2017, la Bastad (Suedia), cu 6-1, 6-2, în semifinale.

Irina Fetecău (25 ani, 210 WTA), venită din calificări, a dispus de australianca Storm Sanders (26 ani, 165 WTA), cu 4-6, 7-6 (6), 7-5, la capătul unui meci de trei ore şi 26 de minute.

Fetecău a condus cu 3-0 în primul set, dar a cedat cu 4-6. În actul secund, a avut 5-3, însă Sanders a trimis setul în tiebreak, unde românca a reuşit să se impună. În decisiv, Sanders a condus cu 3-0 şi 5-3, dar românca a reuşit o revenire spectaculoasă, câştigând cu 7-5.

În semifinale, Bara şi Fetecău vor fi adversare. Singurul lor duel anterior a avut loc în 2015, la un turneu futures la Galaţi, Bara obţinând victoria cu 7-5, 4-6, 6-1, în optimi.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Alexandru Cojocaru)

2 Așa se scrie istoria, oameni buni, din lucruri mărunte și neștiute...

3 Voi ați văzut asta? / America, oameni buni...