Tenis: Irina Begu a intrat pe tabloul principal la Roma (WTA)

Jucătoarea română de tenis Irina Begu a reuşit să acceadă pe tabloul principal de simplu al turneului WTA de la Roma, dotat cu premii totale de 1.692.169 euro, după ce a învins-o pe germanca Anna-Lena Friedsam, cu un sec 6-1, 6-1, duminică, în ultima rundă a calificărilor.

Begu a avut nevoie de doar 62 de minute pentru a câştiga meciul în care Friedsam luat ambele ghemuri contra serviciului.

Irina Begu (30 ani, 73 WTA) şi Anna-Lena Friedsam (26 ani, 109 WTA) s-au mai înfruntat până acum de două ori, de fiecare dată câştigând germanca.

Românca a trecut sâmbătă, de italianca Sara Errani (33 ani, 151 WTA), cu 6-1, 6-3.

Irina Begu şi-a asigurat un cec de 9.000 de euro şi 31 de puncte WTA.

Simona Halep este principala favorită a turneului şi va juca direct în turul secund, cu învingătoarea dintre letona Anastasija Sevastova şi italinca Jasmine Paolini.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Adrian Dădârlat)


populare
astăzi

1 Alegeri Ungaria 2026 / Orban e pa, și-a recunoscut oficial înfrângerea! Cu tot cu Rusia și Trump...

2 Un lider african cere Turciei un miliard de dolari și „cea mai frumoasă femeie”. Ce se întâmplă dacă nu i se îndeplinește solicitarea

3 „O să vezi dezertări și refuzuri în masă în România” / Dezbatere aprinsă despre armata obligatorie

4 „Ale noastre par concepute pentru imprimat pe tricouri” / Daniel Funeriu a comparat manuale de ştiinţe din România, Franţa şi Germania

5 Serviciile de informații americane, îngrijorate de arsenalul subteran de rachete al Iranului