Tenis: Irina Begu, învinsă de Bianca Andreescu, în sferturile turneului Phillip Island Trophy (WTA)

Jucătoarea română de tenis Irina Begu a fost învinsă de canadianca de origine română Bianca Andreescu, în trei seturi, cu 6-3, 4-6, 7-6 (5), miercuri, la Melbourne, în sferturile de finală ale turneului Phillip Island Trophy (WTA 250), dotat cu premii totale de 235.238 de dolari americani.

Andreescu (20 ani, 9 WTA), a doua favorită a competiţiei, s-a impus după două ore şi 31 de minute.

Begu (30 ani, 74 WTA) a început destul de bine şi a condus cu 2-0 şi 3-2, dar Andreescu a avut o revenire formidabilă şi a legat patru ghemuri la rând, câştigând primul set cu 6-3.

Irina a controlat categoric actul al doilea, în care a avut 4-0 şi 5-1, impunându-se cu 6-4, după o nouă revenire a adversarei (de la 5-1 la 5-4).

În decisiv, Begu a condus cu 2-0, apoi Andreescu a avut 5-3, dar în cele din urmă s-a restabilit echilibrul şi setul a ajuns în tiebreak. Românca a condus cu 1-0 şi 2-1, apoi reprezentanta Canadei a avut 4-2, Begu a egalat (4-4), dar Andreescu a reuşit să se impună cu 7-5.

Begu a încheiat cu 2 aşi şi 3 duble greşeli, iar Andreescu a avut 2 aşi şi 6 duble greşeli. Andreescu a fost mai eficientă la primul serviciu, iar Begu la al doilea. Begu a încheiat cu 22 de winners şi 40 de erori neforţate, în timp ce Andreescu a totalizat 21 de winners şi 44 de erori neprovocate.

Irina Begu va fi recompensată pentru evoluţia sa cu un cec de 5.250 dolari şi 60 de puncte WTA.

Begu şi Andreescu s-au întâlnit pentru a patra oară, jucătoarea care reprezintă Canada având acum 3-1 în meciurile directe.

În penultimul act, Andreescu o va înfrunta pe cehoaica Marie Bouzkova.