Tenis: Irina Begu s-a calificat în turul al doilea la Roland Garros

Jucătoarea română de tenis Irina Begu s-a calificat în runda a doua a turneului de Mare Şlem de la Roland Garros, după ce a învins-o pe italianca Jasmine Paolini cu 4-6, 6-1, 7-6 (10-5), marţi, la Paris.

Meciul fusese întrerupt din cauza ploii, luni seara, în setul al treilea, la scorul de 4-6, 6-1, 1-0 şi avantaj pentru Begu.

Begu, care avea minge de break în momentul suspendării jocului, s-a desprins la 3-0, apoi a pierdut cinci ghemuri la rând (3-5), însă a reuşit să revină şi să câştige alte trei ghemuri (6-5), iar setul a ajuns în super tiebreak. Irina a fost condusă cu 3-1, a avut apoi 5-3, iar de la 5-5 românca a reuşit să ia cinci puncte la rând şi să încheie conturile (10-5).

Luni, Begu (31 ani, 63 WTA) a început foarte bine jocul şi a condus cu 2-0 şi 4-2 în primul set, însă apoi a pierdut incredibil patru ghemuri la rând şi setul (4-6). În actul secund, Paolini (26 ani, 55 WTA) a luat primul ghem, dar apoi Begu a fost de neoprit şi a câştigat setul cu 6-1. Seria pozitivă a româncei a continuat şi în debutul setului al treilea, până la întreruperea jocului.

După două ore şi 5 minute de joc efectiv, Begu a încheiat cu 7 aşi, dar şi 8 duble greşeli (2 pentru Paolini), 29 de mingi direct câştigătoare (faţă de 15 ale italiencei) şi 38 de erori neforţate (33 Paolini).

Begu are acum 3-1 în meciurile directe cu Paolini, după victoriile din 2019, 7-6 (7), 6-2, în sferturi la Szekesfehervar (Ungaria), şi 2022, 3-6, 6-2, 6-3 în optimi la Melbourne Summer Set 2. Paolini a câştigat în 2019, în optimi la Palermo, cu 6-4, 5-7, 7-6 (4).

Irina Begu şi-a asigurat un cec de 84.000 de euro şi 70 de puncte WTA.

În turul al doilea, Begu o va înfrunta pe rusoaica Ekaterina Alexandrova, cap de serie numărul 30, care a dispus de belgianca Greet Minnen cu 7-5, 6-3. Begu a câştigat toate cele trei meciuri anterioare cu Alexandrova (27 ani, 31 WTA), cu 6-1, 3-6, 6-1 în 2017, în semifinale la Southsea, cu 4-6, 6-1, 6-2, în 2018, în optimi la Shenzhen, şi cu 7-6 (3), 6-3, în 2021, în primul tur la Cleveland.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Ady Ivaşcu)

3 Era omul Rusiei? / O anchetă de contraspionaj duce la demiterea comandantului polonez al EUROCORPS, locotenent-generalul Jaroslaw Gromadzinski

5 „Lebăda neagră”, noul trend pe internet după prăbușirea podului din Baltimore. Ce teorii ale conspirației circulă pe rețelele sociale